Vihjeet 2.2.2026
1.2.2026
5 N.P. Armas kilpaili nelivuotiaana kaksi kertaa, laukkasi molemmissa starteissa kesken voittotaiston ja saattoi menettää kaksi ykkössijaa. Vauhdit riittävät tämän vastuksen päihittämiseen, jos keskittyminen pysyy juoksemisessa maalipaalulle saakka. Kolmevuotiaana koelähdön helposti suorittanut 1 Säpinän Sävy avaa uransa ja on heti pelihevosia. Laurukaisen nimi suomenhevosen kohdalla on yleensä vahva ennusmerkki menestykselle. Mitään varmaa ei toki voi sanoa. 4 Sonaatti Pee kulki viimeksi tasaista 36-vauhtia, eikä ollut maalin kohdalla erityisen väsynyt. Samanlainen suoritus voi riittää tässä jopa voittoon, jos edelle rankattu kaksikko epäonnistuu.
Lähtö 2 – A: 6,2,3 B: 7,1,5,4
6 Gambler Evo avasi viimeksi uransa totoravien osalta ja teki lupaavan suorituksen. Ruuna tuli kiripuolikkaan ulkokautta hieman alle 16-vauhtia, ja vauhti oli kovimmillaan maalin kohdalla. Voitto ei välttämättä vaadi isompaa parannusta. 3 Jalo William tuhlasi sunnuntaina voimia uusittuun lähtöyritykseen ja taipui itse startissa keulasta aikaisin. Ruuna ei ansaitse täyttä tuomiota, ja uran avausstartin tasoinen meno riittäisi tässä kärkipäähän. 2 Darryl Vice laukkasi kaksivuotissyksyn koelähdössä loppukaarteessa, mikä näkyi loppuajassa selvästi. Ori pystynee pari sekuntia kovempaan aikaan ja on silloin potentiaalinen haastaja kahdelle edellä mainitulle.
Lähtö 3 – A: 3 B: 9,2,8,7,1,4,6,5,10
3 Champagne Love aloitti Suomen uransa kevyellä keulavoitolla ja oli viimeksi jopa parempi, vaikka ei pystynyt ohittamaan tallikaveriaan maalisuoralla. Tämä lähtö näyttää pykälän verran helpommalta, ja ruuna on vahvoilla kirivaiheessa, jos pystyy pitämään oman tasonsa. 9 Cereza Negro oli kahdessa viime startissaan tiukkojen tehtävien edessä ja teki kovavauhtisilla kirikierroksilla parhaansa. Nyt lähtö näyttää suosikki poislukien selvästi sopivammalta, ja tamma pystyy terävällä kirillään korkealle. 2 Hidden Cherry esitti toissa kerralla terävän loppuvedon viimeisen takasuoran laukan jälkeen. Viimeksi homma kariutui nopeasti laukkoihin. Tamma on selvästi tauluaan paremmassa kunnossa, mutta ei mitenkään luotettava pelikohde.
Lähtö 4 – A: 1,2, B: 3,10,9,5,6,4,7,8
1 Sähäys kulki joulukuun startissaan haparoivalla ravilla läpi matkan, eikä pysynyt enää maalisuoralla kärkikolmikon vauhdissa. Puolentoista kuukauden tauko oli varmasti paikallaan, ja ori pystyy johtamaan alusta loppuun, jos ravirytmi on saatu kohdalleen. 2 Häjy oli tuossa joulukuun startissa selityksittä Sähäystä parempi, mutta myös sen tuorein esitys nosti ilmaan kysymysmerkkejä. Ruuna ei tainnut saada riittävää pitoa radan pinnasta, ja sekä fyysiset että henkiset voimat loppuivat jo ennen maalisuoraa. Aiempien voittostarttien veroisena ruuna pystyy tässä paljoon. 3 Kylmäperän Helmi nappasi viimeksi kakkosrahat ylivoimaisen Theseuksen peesistä ja starttaa nyt kolmannen kerran uudesta tallista käsin. Uran voittosaldo on vielä avaamatta, ja tiukkaa tekee tässäkin A-hevosia vastaan.
Lähtö 5 – A: 3 B: 7,5,4,2,6,1,8
3 Cashew S ei vaikuttanut olevan viimeksi terävimmillään, kun kärkiryhmä karkasi kirivaiheessa. Vastus oli tämänkertaista kovempi, ja ruuna on tehnyt parhaat suorituksensa vapaalta radalta, joten ei tuomita suoritusta täysin. Nyt voittokantaan paluuseen on oikein hyvät saumat. 7 Amiraal Kinglop sai rauhoittaa viimeksi tahtia keulaan pääsemisen jälkeen, mutta johtoaseman valtaaminen vei silti liikaa ruutia. Ruunan viime voitto tuli keulasta hieman tätä helpommassa seurassa. Nopeus riittää lähtöpaikan selvittämiseen ja ehkä jopa piikkipaikalle saakka. 5 Timotejs Nova kiri viimeksi loppumetrit hyvin tarkan reissun jälkeen. Varaakin näytti jäävän hieman. Kuntonäyttö oli hyvä näihin vastustajiin peilattuna, ja tamma pystyy juoksun onnistuessa kärkisijoille.
Lähtö 6, Toto4-1 – A: 5,4 B: 10,2,9,8,1,6,3,7
5 Nirvana Newport jäi viime syksynä tauolle, kun suoritukset eivät olleet taustajoukkojen odotusten mukaisia. Tamma ei missään nimessä ollut huono, mutta paras terä oli hukassa. Uusi kausi käynnistyi kelpo suorituksella, ja viime startissa tamma näytti oikeaa osaamistaan voittamalla toisesta ulkoa ylivoimaisesti. Selkeä suosikki, mutta A-ryhmään nousee myös 4 How Match, joka pystyy hyvänä päivänään pitämään suosikin ulkopuolellaan lähtösuoralta alkaen. Ruuna kiri Vermossa viimeiseltä sijalta päätöskierroksen 13-vauhtia, mutta se ei riittänyt edes pikkurahoihin. Kuntonäyttö oli silti oikein hyvä.
10 Got-U on lähdön kolmas kovakuntoinen, mutta tippuu takarivin vuoksi B-ryhmään. Ruuna ei tosin ollut viime startissa ihan parhaimmillaan ja jäi lopussa kärkiparin vauhdista selvästi. Lyhyempi starttiväli voi auttaa. 2 Maze Craze Ass palaa puolentoista kuukauden tauolta hyvälle lähtöpaikalle. Ruuna teki marraskuussa kaksi hyvää suoritusta ja olisi samanlaisena hyvä haastaja lähdön suosikeille, mutta kunto tuskin on vielä samalla tasolla. 9 Lorenzo Coger aloittaa Suomen uransa. Ruuna kulki viimeksi kirilenkin 14,5-vauhtia ja nousi kolmannesta ulkoa voittajan tuntumaan. Hyvä kuntonäyttö siis, eikä totosijan uusiminen yllättäisi lainkaan.
Lähtö 7, Toto4-2, Troikka – A: 1 B: 6,2,12,7,5,8,9,11,10,3,4
1 Kent’s Marre vaihtoi viimeksi peitsille pian lähtöauton irtoamisen jälkeen ja oli hidastempoisen juoksun jälkeen kelpo kolmas. Kärkiparin tavoittaminen oli liikaa vaadittu. Ruunan tuorein voitto irtosi johtopaikalta suunnilleen tämäntasoisessa porukassa. Keulojen puolustamiseen on jälleen hyvät saumat, mutta viime startin askelvirhe lähtösuoralla toki mietityttää. 6 Rusty Cage nousee niukaksi ykköshaastajaksi ylisarjasta huolimatta. Ruuna on tottunut tekemään oman juoksunsa, ja lisämetrejä on luvassa tälläkin kertaa. Viime 75-lähdön suoritus oli yhtä hyvä kuin edellisissä voittostarteissa.
2 Magic Schermer pääsi näyttämään viimeksi kuntonsa kahden laukkastartin jälkeen. Ruuna sai sujuvan juoksun kärkihevosten peesissä ja yritti lopussa ulkokautta, mutta ei pystynyt parhaiden vauhtiin. Hieman lisää vaaditaan, ja lähtöpaikka auttaa asiaa merkittävästi. 12 Pappappero olisi paremmista lähtökuopista suosikin ykköshaastaja, mutta nyt tarvitaan vähän tuureja. Viimeksi ruuna tsemppasi kierroksen kirinsä hyvin perille saakka, vaikka tahti laantui maalisuoralla. 7 Mook ei pystynyt viimeksi alle kymppiä lopettaneen kärjen vauhtiin. Ei suoritus kuitenkaan ollut edellisiä selkeästi huonompi. Nopea avaaja hakee alussa asemia ja pystyy onnistuessaan totosijalle.
Lähtö 8, Toto4-3 – A: 9 B: 4,8,7,1,3,2,6,5
9 Virin Urho palasi tauolta lupaavan suorituksen voimin, ja seuraavassa 75-lähdössä oli voittokantaan paluun aika. Ori kulki kirikierroksen 24,5-vauhtia ja eteni pitävään piikkiin jo ennen loppukaarretta. Tämä lähtö näyttää hieman helpommalta, ja ori on oman tason pitäessään vahvoilla. Laukkariskiä ei voi unohtaa kokonaan. 4 Harlamov päihitti Virin Urhon toissa kerralla, mutta ei pystynyt viimeksi vastaamaan sen voimakiriin. Suoritus toiselta ilman selkää oli silti positiivinen, ja ruuna on tähän paikkaan suosikin selkeä ykköshaastaja.
8 Pärttyl jäi viimeksi kirilenkin alussa huonoon selkään, mutta ei kiri irronnut jatkossa erityisemmin. Matkavauhti oli reipasta, ja kärki pääsi karkaamaan. Hyvä totosauma tässä porukassa, mutta voitto vaatii terävöitymistä. 7 Tangen Svenn sai Jyväskylässä paremman juoksun kuin edellä mainittu ja oli pari valjakonmittaa aiemmin maalissa. Välistartin suoritus aika kovassa porukassa oli vain tasainen. Varma suorittaja pystyy nousemaan totosijalle. 1 Linnjerka on sopivassa sarjassa, ja viime suoritus onnistuneella juoksulla oli varovaisen positiivinen. Kaikkien torjuminen kirivaiheessa olisi silti yllätys, vaikka tamma pääsisi keulaan vetämään kiihtyvällä tempolla.
Lähtö 9, Toto4-4 – A: 4,9,8 B: 10,5,6,3,7,2,1
4 Dont Touch Me kohtaa tavallista helpomman vastuksen ja nousee suosikiksi suoraan puolentoista kuukauden tauolta. Ruuna kilpaili viime kaudella ahkerasti ja sijoittui useasti kärkipäähän tätä kovemmissa porukoissa. Normaalia pidempi starttiväli toki arveluttaa, mutta vaikutus voi olla myös positiivinen pitkän kauden jälkeen. 9 Bugatti Hall avasi Suomen uransa lupaavalla suorituksella ja epäonnistui seuraavassa startissa loppukaarteen laukan vuoksi. Ruuna jäi kiripuolikkaan alussa väsyvän taakse jumiin ja sortui laukalle kuskin etsiessä kiritiloja. Voimia näytti olevan jäljellä paljon.
8 Marschall Match nappasi viime kauden päätteeksi kakkosrahat ylivoimaisen Yara Dreamin takana. Suoritus ei ollut erityisen loistokas, mutta tämä vastus näyttää sopivammalta kuin viime starteissa. 10 Millie de Veluwe oli viimeksi terävällä päällä ja käytti nopeuttaan sekä alussa että lopussa. Takarivi on tammalle selkeä miinus, mutta menestystä on luvassa täältäkin, jos vire on samalla tasolla kuin viime startissa. 5 Cheap Thrills tuli viimeksi samaa tahtia maaliin kärjen kanssa, eikä ohittaminen ollut helppoa tosi hitaan alkuvauhdin jälkeen. Ruuna ei ehkä ole parhaimmillaan juuri nyt, mutta saanee nopeudellaan hyvät asemat.
Toto4-vihjesysteemit (10 / 40 riviä):
5,4 (10,2)
1 + 6,2,12 (7,5)
9 Virin Urho (4,8)
4,9,8,10,5 (6,3)
Troikka L7 (20 riviä):
1 – 6,2,12,7,5 – 6,2,12,7,5
[Vihjeet: Teemu Hyvönen]
