Lantmännen Agro Stayer Cup

Yli 10 vuotta pohjoisen lämminveristen voimia mitannut Lantmännen Agro Stayer Cup jatkuu vuonna 2021 tutulla paikallaan Äimäraution kevätkaudessa.

Karsintojen ykköspalkinnot viime vuoden tapaan 2000 euroa. 22.5. ajettavan finaalin voittajalle luvassa 5000 euron tilipäivä.

Sarjamääritys karsintoihin ja finaaliin: Lämminveriset tasoitusajo 3120 m, p. 10000€, 20 m enint. 19000€, 40 m enint. 30000€, 60 m enint. 45000€, 80 m enint. 65000€

Kunniataulukko

22.5.2021
TWINQUIT / HANNU HIETANEN
Valmentaja: Tiina Koskinen
Omistaja: Stall AgriKultur
Kasvattaja: Juhani Toivola

Karsintavoittajat:
22.3. Samaras K.M.E.
19.4. Twinquit
2.5. Love In Vain
10.5. Twinquit

31.8.2020
TWINQUIT / OLLI KOIVUNEN
Valmentaja: Tiina Koskinen
Omistaja: Stall AgriKultur
Kasvattaja: Juhani Toivola

Karsintavoittajat:
2.3. Stonecapes Pro
17.3. Stonecapes Pro
10.8. Trouble Leader

11.5.2019
LIVI MYSTERY / ARI MOILANEN,
Valmentaja: Maarit Ollikainen
Omistaja: Eight-Stable
Kasvattaja: Lisa Och Victor Ab

Karsintavoittajat:
10.3. Credit Line
26.3. Willy Fog
5.4. Decamerone
2.5. Livi Mystery

12.5.2018
HOLLYWOOD HILLS / IIKKA NURMONEN
Valmentaja: Timo Lahti
Omistaja: Timo & Anne Lahti
Kasvattaja: Timo Lahti

Karsintavoittajat:
15.3. Hollywood Hills
9.4. Hollywood Hills
16.4. Hollywood Hills
23.4. Hollywood Hills

13.5.2017
WASA THUNDER / ARI MOILANEN
Valmentaja: Aleksi Kytölä
Omistaja ja kasvattaja: Matti Aho

Karsintavoittajat:
6.3. Umberto Croft
20.3. Freddie de Veluwe
3.4. Jalo Dahlia
24.4. Wasa Thunder

14.5.2016
CAPTIVATE / IIKKA NURMONEN
Valmentaja: Susanna Laulumaa
Omistajat: Jukka ja Susanna Laulumaa
Kasvattajat: Janne Ranta-Krenkku ja Jani Liimatainen.

Karsintavoittajat:
8.2. Captivate
14.3. Björne C.K.
1.4. Great Chief
18.4. Zerib Lie Star

9.5.2015
GREAT CHIEF / TUOMAS PAKKANEN
Valmentaja: Jarmo Schadewitz
Omistaja: Jarmo Schadewitz
Kasvattaja: Jarmo Schadewitz

Karsintavoittajat:
16.3. Big Lebowski
3.4. Steel Robo
20.4. Boulder Rail

3.5.2014
MASTER FLEA / KARI ALAPEKKALA
Valmentaja: Mika Haapakangas
Omistaja: Stable Haapakangas Oy & Capital Rengas Oy
Kasvattaja: Christian & Märta Hansen

Karsintavoittajat:
27.1. Count Response
17.2. Master Flea
9.3. Star Of Everwood
14.4. Amour Avenger

4.5.2013
RIM BAY VIC / MATTI SORONEN
Valmentaja: Matti Soronen
Omistaja: L’Ecurie Vic
Kasvattaja: Johanna Kivimäki

Karsintavoittajat:
11.3. Leila Highlander
25.3. Road To Victory
8.4. Rim Bay Vic
17.4. Rim Bay Vic

5.5.2012
VALIANT KEMP / MAURI JAARA
Valmentaja: Mauri Jaara
Omistaja: Valiant Stable
Kasvattaja: Ravitalli Kemppi

Karsintavoittajat:
13.2. Banzai Banderas
21.3. E.V. Mace
2.4. Valiant Kemp
23.4. Valiant Kemp

7.5.2011
ROCKY PRINCE / IIKKA NURMONEN
Valmentaja: Ossi Nurmonen
Omistaja: Ani Virkki-Damski
Kasvattaja: Ani Virkki-Damski

Karsintavoittajat:
7.3. Ikaros Leader
19.3. Diamond Pine & Eternell Blossom tasapääjuoksu
4.4. Rocky Prince
11.4. Meo Modo

25.7.2010 JOE’S MR LORD / ARI MOILANEN
Valmentaja: Markku Huttunen
Omistaja: Joen-Talli
Kasvattaja: Joen-Talli

Karsintavoittajat:
29.3. Antonio my Mate
19.4. Special Juliano
24.5. Lemon Avenger
5.7. Golden Crucigate

23.5.2009
MY SHAMROCK / MAURI JAARA
Valmentaja: Marko Taittonen
Omistajat: Heta & Irene Oinonen
Kasvattajat: Voitto & Sanna Kytö

Karsintavoittajat:
12.1.2009 Jalabert
9.2.2009 My Shamrock
30.3.2009 Woodhill’s Huge
30.4.2009 Like a Laser

3.5.2008
COVER CAPITAL / SEPPO VAAKANAINEN
Valmentaja: Seppo Vaakanainen
Omistajat: Esko & Seppo Vaakanainen
Kasvattajat: Esko & Seppo Vaakanainen

Karsintavoittajat:
21.4.2008 BWT Olly
17.3.2008 Kobber Dust
18.2.2008 Hillbilly Adam
21.1.2008 Utter Hornline

28.7.2007 OUTLAW HALL / PETTERI JOKI
Valmentaja: Petri Salmela
Omistaja: Outlaw Hall Team
Kasvattaja: Wallnut Hall Limited

Karsintavoittajat:
18.6.2007 Ganjaman
21.5.2007 Leader Grandchamp
15.4.2007 Outlaw Hall
12.3.2007 J.A.Emiilia

22.7.2006
SPENDER BRAVE / JORMA HANNUS
Valmentaja: Jorma Hannus
Omistaja: Spender Brave Team
Kasvattaja: Jarkko Väyrynen

Karsintavoittajat:
3.6.2006 Salama Santeri
15.5.2006 Stonehead’s Bill
10.4.2006 Grader Sara
6.3.2006 Spender Brave

Lantmännen Agro Stayer Cup – säännöt

Oulun raviradan järjestämä Lantmännen Agro Stayer Cup on neljä karsintalähtöä ja finaalin sisältävä kilpailusarja. Kaikki lähdöt ajetaan seuraavalla sarjamäärityksellä: Lämminveriset tasoitusajo 3120 m, p. 8000€, 20 m enint. 17000€, 40 m enint. 27000€, 60 m enint. 38000€, 80 m enint. 50000€

Ykköspalkinnot karsintalähdöissä 2000 euroa ja finaalissa 5000 euroa.

Pisteet lasketaan seuraavasti:

1. sija 20 pistettä,
2. sija 15 pistettä,
3. sija 10 pistettä,
4. sija 7 pistettä,
5. sija 5 pistettä,
6. sija 3 pistettä,
7. sija 2 pistettä ja
8. sija 1 piste.

Vain rahasijat ovat oikeutettuja pisteisiin.

Finaaliin (16 osallistujaa) pääsee kuusitoista karsinnoista eniten pisteitä kerännyttä hevosta, kuitenkin niin, että samalla matkalla voi olla enintään kaksitoista (12) hevosta. Hevonen osallistuu finaaliin voittosummalla, joka sillä oli ensimmäiseen karsintaansa osallistuessaan. Tasapisteissä finaalipaikka ratkaistaan vakiosarjan karsintaperusteen mukaan. Jos karsinnoista finaaliin selvinnyt hevonen jää pois, täytetään sen paikka seitsemänneksitoista (17.) eniten pisteitä keränneellä jne.

Mahdolliset vapaat finaalipaikat täytetään muilla ilmoitetuilla hevosilla vakiosarjan karsintaperusteen mukaisessa järjestyksessä. Mahdollisesti ilman karsintapisteitä finaaliin pääsevän hevosen juostava matka määräytyy hevosen finaaliin ilmoittamispäivän voittosumman mukaan.