Vihjeet 1.8.2025

30.7.2025

Lähtö 1 – A: 8,13 B: 4,3,7,6,12,2,1,11,9,5

Läpi kauden hyvässä vireessä kilpaillut 8 Quick Tooma kiri viimeksi 12,5-kyytiä kakkoseksi, ja vauhti oli kovimmillaan maalin kohdalla. Pääosin etelässä kilpaillut ruuna on hieman hankala verrattava näihin vastustajiin, mutta eiköhän kunto riitä tässäkin porukassa kärkisijoille. 13 Scorzone ei ole esittänyt tällä kaudella aivan huippuvirettä, mutta tuorein suoritus oli lähellä sitä. Ruuna juoksi kovavauhtisessa lähdössä toisella ilman selkää ja puristi maalisuoralla väkisin ohi keulahevosen. Selkäjuoksu ja terävä loppukiri on ruunalle normaalisti mieluisampi juoksunkulku. 4 Nick Nack Newport huomioidaan aikaisin uransa ensimmäisessä montélähdössä, sillä hevonen on 75-tasoa ja nykykunto hyvä. Viimeisin startti oli nousijadivisioona, ja ruuna tsemppasi keulavoittajan takaa kolmanneksi. Suoritus ei ollut loistokas, mutta vastuskin oli parhaiden osalta kovaa tasoa.

Lähtö 2 – A: 4 B: 2,6,1,3,5
4 Suvin Voitto avasi uransa tyylipuhtaasti nappaamalla selkeän voiton 31-vauhtisella kirillä. Kaikki ei ollut pelissä, ja ruuna jatkaa tähän tehtävään selkeänä ennakkosuosikkina. 2 Leipuritar otti samassa Mikkelin lähdössä laukan lähtösuoralla ja kulki viimeiset 1400 metriä tasaista 35-vauhtia. Kuntonäyttö ei siis ollut kaukana Suvin Voitosta, mutta sen lyöminen vaatinee vielä kovempia vauhteja. 6 R.R. Kunkku oli Kauhajoen paikallisravien kolmivuotislähdön ainoa osallistuja poisjääntien jälkeen ja hankki kilpailuoikeuden selvällä marginaalilla. Yli kymmenen sekunnin parannusta vaaditaan, mikä ei ole mahdoton asia aloittelevalle kolmevuotiaalle.


Lähtö 3 – A: 1,13 B: 9,2,8,7,11,5,12,4,10,3,6

1 Nevan Taistelija eteni Härmässä pitkältä takamatkalta selvään voittoon ja on nyt käänteisen tehtävän edessä. Nyt luvassa lienee keulajuoksu kuten Kokkolassa, jossa ruuna hävisi 28,5-lopetuksessa niukasti. Hyvä voittosauma, ellei laukka yllätä. 13 Harjan Valtias on mennyt tällä kaudella kiltisti ravia ja päässyt näyttämään osaamistaan. Viime voitossa ei ollut kaikki pelissä, ja tässä kovemmassa tehtävässä saadaan lisätietoa ruunan vauhtivaroista. 9 Sale ei voinut viimeksi Harjan Valtiaalle mitään ja saa nyt 20 metriä etumatkaa. Ori on suorittanut varmasti ja pystyy jatkamaan totoputkeaan. Voitto vaatii selvästi kauden parhaan suorituksen.

Lähtö 4, Toto75-1 – A: 3,9,10 B: 4,1,2,12,6,8,5,7,11
3 Goosebumps jatkaa tiheällä starttirytmillä, joka tuntuu sopivan orille mainiosti. Viimeksi Ylivieskassa kiritilat aukesivat johtavan takaa liian myöhään, ja paljon voimia jäi käyttämättä. Myös edelliset suoritukset olivat järjestäen positiivisia. Nopea avaaja olisi keulasta vaikea ohitettava, mutta eturivissä on muitakin teräviä starttareita. Silti suosikki, kun muut A-hevoset arvottiin takariviin. 9 Uncia kesti Rovaniemellä keulassa kovan prässin ja voitti loistavalla suorituksella. Myös Ylivieskan voittoesitys oli oikein hyvä, ja ruuna on vahvasti pelihevosia takarivistäkin. Ylivauhdin vaara on ilmeinen tässä lähdössä.

10 Simply The Diamond juoksi Mikkelissä uudet ennätyslukemat ja oli sijoitustaan parempi. Edellinen Jämsän voitto irtosi toiselta ilman selkää varmaan tyyliin. Tamma kirii lopussa kärkitaistoon, jos juoksunkulku sen mitenkään mahdollistaa. 4 Lex Lincoln teki viime Äimäraution vierailullaan riskin suorituksen keulan kupeelta, mutta ei ollut viimeksi Kaustisella aivan samalla tasolla. Nopea avaaja ei taida päästä keulaan ainakaan ilman isoa revitystä, mutta pystyy hyvänä päivänään kärkipäähän muualtakin. 1 Ximena tavallaan hyötyi Mikkelissä ylivauhdista, mutta kyseisellä radalla on vaikea menestyä takajoukoista, vaikka alkuvauhti olisi liian kovaa. Nyt asetelmat puoltavat tammaa, ja se pystyy kirimään kärkeen tarkan juoksun päätteeksi.

Lähtö 5, Toto75-2 – A: 12,4,13 B: 5,10,11,9,6,14,3,8,2,15,1,7
12 Snooty Foe täräytti Vieremällä kasiradalta keulaan ja hurjasteli avauspuolikkaan peräti 10-vauhtia. Tamma pudotti ainoana perässä pysyneen vastustajan kannoiltaan maalisuoran alussa ja piti takaa kirineet kurissa, vaikka askel alkoi selvästi painaa. Tämä lähtö on vastuksen puolesta helpompi, mutta lähtöasemat ovat haastavat. Viime startin tasoinen meno voi riittää voittoon, vaikka eteen tulisi liikenneruuhkia. 4 T.C.Lovisa on esittänyt hyviä vauhteja laukkojen lomassa ja on Hannu Hietasen ohjastamana mielenkiintoinen. Tamma eteni viimeksi ensimmäisen kaarteen laukan jälkeen keulan rinnalle ja tsemppasi kolmosrahoille.

13 Watchme Blizz kulki Kalajoella alkulaukan jälkeen loppumatkan noin 18,5-vauhtia, eli kunto oli ihan kohdallaan suoraan pitkältä tauolta. Ruuna pystyy viime syksyn otteiden perusteella vielä parempaan ja on pelihevosia hankalista lähtökuopista huolimatta. 5 Northwind Mega teki Ylivieskassa maksimisuorituksen sisäratajuoksulla tätä kovemmassa porukassa. Ruuna on suorittanut muutenkin tasaisen varmasti ja pystyy tässä tehtävässä kauden avausvoittoon. Myös 10 Duplantis Broline on juossut pääosin tätä vaativammissa tehtävissä. Ruuna kiri Kaustisella päätöspuolikkaan ulkokautta samaa 14-vauhtia kuin muut pääryhmän hevoset. Nyt onnistunut startti takamatkan juoksuradalta olisi tärkeä asia.

Lähtö 6, Toto75-3 – A: 7 B: 11,12,10,8,3,4,1,2,5,9,6
7 Teijan Romeo seurasi Kaustisella johtohevosta virtavan näköisenä, mutta sortui loppukaarteessa laukkaa kiritiloja hakiessaan. Ruuna kohtasi tätä tasokkaampia vastuksia myös aiemmissa starteissa ja teki valtaosin hyvää työtä. Ehjä rutiinisuoritus voi riittää tämän porukan päihittämiseen. 11 Fiileri seurasi viimeksi keulavoittajaa maaliin saakka ja kulki kirilenkin 25-vauhtia. Voimat eivät olleet maalin kohdalla aivan loppu. Ori on kuntopuntarissa samaa kastia Teijan Romeon kanssa ja erottuu selkeäksi ykköshaastajaksi.

12 Hissun Tellu saapuu Äimärautiolle hakemaan kolmatta peräkkäistä Muhos-ajon voittoa. Kunto on viime starttien perusteella kohdallaan, mutta edelle rankatun kaksikon lyöminen vaatii kesän parhaan suorituksen, eikä laukkoihin ole varaa. 10 Juhannes pysyi Kaustisella hyvin mukana kärkiporukassa, kunnes laukkasi loppukaarteen alussa. Ruuna jatkaa kelpo vireessä, mutta voittoon asti kiertäminen vaatii vielä pykälän verran lisää. 8 Samin Kantama meni kesäkuussa Äimärautiolla alusta loppuun ravia ja antoi väkevän kuntonäytön 1200 metrin kirillä. Laukat ovat sotkeneet menoa jo pitkään, ja hyppyriski on suurimmillaan lähtösuoralla. Kunto voi riittää suosikkien haastamiseen.

Lähtö 7, Toto75-4, Toto4-1, Troikka – A: 3 B: 4,5,2,10,1,6,7,9,8,11
3 Supreme Tarantella teki Mikkelin Cartivet Meeting -finaalissa rankan suorituksen johtavan rinnalta. Ruuna piti keulan rinnalla yllä kovaa vauhtia ja oli maalisuoran taipumisesta huolimatta parempi kuin koskaan. Myös saman kilpailun karsinnan suoritus samalta juoksupaikalta oli loistava. Nyt vastus kevenee merkittävästi, ja suosikki on tiukasti kiinni voitossa etenkin keulaan päästessään. 4 Backwood Fiona voi olla liikkellä keulataktiikalla, mikä mutkistaisi suosikin tehtävää. Tamma sai seuraat Bodenissa voittajaa perille saakka, eikä ollut maalissa väsynyt. Edelliskerralla Torniossa tehtävä kahdelta takamatkalta muodostui liian vaikeaksi, kun keulahevonen veti reippaalla liekillä alusta asti.

5 Tricky Chavaroche ei tavoittanut Kaustisella kärkikolmikkoa 11,5-lopetuksessa, mutta puristi takajoukkojen parhaaksi. Edellinen lähtö oli Kasvattajakruunun alkuerä, eikä ruuna riittänyt kärkikahinoihin, mutta näytti kuntonsa reipasvauhtisessa lähdössä. Vastus kevenee tähän paikkaan, suosikki poisluettuna. 2 Self Taught Rosie avasi viimeksi uudesta tallista epäonnistumisella jäätyään toiselle ilman vetoapua. Tamma on tehnyt parhaat suorituksensa keulasta, mutta ehkä taktiikka on tässä vaiheessa vielä passiivinen. 10 Ne Quitte Pas on napannut kakkosrahat kolme kertaa putkeen ja teki joka kerta positiivisen suorituksen. Vauhtikestävä ruuna hyötyisi ylivauhdista merkittävästi.

Lähtö 8, Toto75-5, Toto4-2 – A: 11 B: 4,6,1,7,5,2,9,12,3,8,10
11 Urban Cowboy erottuu selvästi edukseen, ja lähtö on muiden osalta tasaisen näköinen. Suosikki palasi Kemijärven kolmella kilometrillä voittokantaan helppoon tyyliin saatuaan vetää kuskin haluamaa tahtia. Edelliset Bodenin suoritukset olivat tappiosta huolimatta positiivisia, ja vahvalla ruunalla voi tarpeen tullen ajaa aikaisin kohti kärkeä. Selkeä varmaehdokas, vaikka vastukset tiukkenevat kaiken aikaa. 4 Fenice Degli Dei hakee edelleen uransa avausvoittoa ja voi pystyä siihen nykykuntonsa voimin jo tässä. Tamma oli Kaustisen 75-lähdössä mahdottoman tehtävän edessä viimeiseltä sijalta, kulki kirikierroksen 14-vauhtia ja ylitti maalilinjan hyvällä paineella. Nyt nopea avaaja pääsee keulaan tai kärjen lähelle.

6 All In Pellini ei saanut Torniossa kirisaumaa kolmannesta sisältä ja tuli maaliin voimia tallella. Kemijärven taukostartin voitto tuli keulahevosen ulkopuolelta vakuuttavasti. Nyt sisäpuolella on nopeita avaajia, ja juoksun onnistuminen on vähän tuurista kiinni. 1 Rose Doree tyytyi seurailemaan kahdessa viime startissa, joissa vastukset olivat tämänkertaista kovempia. Tamma hakee sisäradalta nappijuoksua ja voi yltää hyvänä päivänään jopa voittoon asti. 7 Rose’s Hero oli Ylivieskassa hieman tallikaveriaan parempi, mutta jää lähtöpaikkojen vuoksi rankingissa sen taakse. Lähtönopeus voi riittää kelpo asemien kalasteluun, vaikka sisäpuolella on muutama nopea starttari.

Lähtö 9, Toto75-6, Toto4-3, Troikka – A: 5,3,12 B: 11,10,2,1,4,9,8,7,6
Kunkkarilegendojen lähtöön saatiin mukaan monta kovakuntoista hevosta. 5 Kokardi on napannut viiteen viimeiseen kisaan neljä voittoa ja jäi heinäkuun alussa Kaustisella pussiin. Ohjastaja Matti Rasku palasi tänä kesänä 10 vuoden tauolta tositoimiin, ja homma tuskin jää kuskin osaamisesta kiinni. 3 Nevan Kurko kiri viimeksi 23-vauhtia perille ja oli hyvä myös edellisessä mailin lähdössä. Ruuna ei ole ollut tällä kaudella hanakka voittamaan, mutta pystyy lyhyellä kirillä paljoon tässä tehtävässä.

12 Wolframi kiri viimeksi tiukasti voittomatsiin, mutta ei jaksanut tsempata keulahevosesta ohi ja joutui nöyrtymään myös Nevan Kurkon kirin edessä. Kaksi edellistä voittoa tulivat keulasta, ja nyt tehtävä on täysin erilainen. Kontio rattailla on mielenkiintoinen lisä. Myös 11 Markku Elmeri on briljeerannut vapaalta radalta, joten lähtöpaikka on selkeä miinus. Alla on kolme keulavoittoa, ja esitykset olivat hevosen uran parhaat. Voittoputken jatkuminen vaatii vielä parempaa menoa. 10 Renoo hakee tarkkaa juoksua ja pystyy pätkänopeutensa turvin kärkipäähän, jos reissu onnistuu takarivistä. Ruuna sai viimeksi myöhäiset kiritilat, eikä ehtinyt heittämään haastetta Markku Elmerille.

Lähtö 10, Toto75-7, Toto4-4 – A: 5 B: 2,4,3,1,6
5 Massimo Hoist on kunkkariperjantain supertähti ja ravien suurin voittajasuosikki. Ori eteni Suur-Hollola-ajon finaalissa keulaan avauspuolikkaan jälkeen, kulki kirikierroksen hieman alle 11-vauhtia, eikä jättänyt kovatasoiselle vastukselle mitään mahdollisuuksia. Massimo Hoist on riittävä hevonen kansainvälisellä tasolla ja tiukasti kiinni voitossa, vaikka maili ei ole sen ykkösmatka. Tallikaveri 2 Callela Nelson luovutti Suur-Hollolassa keulat Massimo Hoistille ja lipsui loppukurvissa laukan puolelle. Myös St Michelissä tuli loppumatkan laukka, kun ruunalla ajettiin hurjan 05,5-avauksen jälkeen keulasta, ja maitohapot ottivat loppukaarteessa vallan. Tulinen avaaja hakee juoksupaikkaa tallikaverinsa takaa ja on normaalina lähellä kakkossijaa.

4 Run For Royalty nappasi Suurmestaruusajossa keulat, mutta joutui puolustamaan paikkaansa, minkä hintalappu näkyi maalisuoralla. Nyt johtoon pääseminen voi olla mahdotonta, ja suosikin lyöminen olisi sieltäkin iso yllätys. 3 Corazon Combo sai Suur-Hollolan karsinnassa rajua painetta johtopaikalla ja taipui ulos finaalista. B-finaalista tuli hallittu kirivoitto. Tuorein startti oli Suurmestaruusajon karsinta, jossa ori ei pystynyt nousemaan ulkokautta kärkikamppailuun. Mitalisija on tiukassa. 1 Piece Of Hero yllätti Suur-Hollolan karsinnassa tarkalla sisäratajuoksulla ja hakee tässä samanlaista reissua. Nappionnistuminen voi poikia sijan 2-4.

Toto75-vihjesysteemit (225 / 300 riviä)

3,9,10 + 4,1,2 (12,6)

12,4,13,5,10 (11,9)

7,11,12 (10,8)

3 Supreme Tarantella (4,5)

11 + 4,6 (1,7)

5,3,12 (11,10)

5 Massimo Hoist (2,4)

Toto4-vihjesysteemit (15 / 35 riviä)

3 Supreme Tarantella (4,5)

11,4,6,1,7 (5,2)

5,3,12 + 11,10,2,1 (4,9)

5 Massimo Hoist (2,4)

Troikka L7 (20 riviä)

3 – 4,5,2,10,1 – 4,5,2,10,1

Troikka L9 (20 riviä)

5 – 3,12,11,10,2 – 3,12,11,10,2

[Vihjeet: Teemu Hyvönen]